Kto może organizować półkolonie dla dzieci?

Jeśli planujesz organizację półkolonii dla dzieci to musisz wiedzieć! Czy każdy może takie półkolonie zorganizować? Czy musisz spełnić jakieś wymogi?

Tego dowiesz się z tego wpisu.

Kto może organizować półkolonie dla dzieci? Półkolonie dla dzieci mogą być organizowane przez różne podmioty, w tym:

  • Ośrodki wczasowe i kolonijne – takie jak ośrodki wypoczynkowe, schroniska, domki letniskowe itp., które oferują wakacje z programem animacyjnym dla dzieci i młodzieży.
  • Stowarzyszenia i organizacje pozarządowe – takie jak harcerstwo, drużyny sportowe, czy organizacje charytatywne, które organizują półkolonie z różnymi aktywnościami, zajęciami i wyjazdami w plenerze.
  • Agencje turystyczne i biura podróży – które oferują półkolonie zorganizowane w różnych miejscach w Polsce lub za granicą, z rozbudowanym programem wakacyjnym.
  • Szkoły, przedszkola, uniwersytety i inne instytucje edukacyjne – które organizują półkolonie dla dzieci i młodzieży z różnymi aktywnościami, w tym naukowymi, artystycznymi, sportowymi itp.

 

Najczęściej jednak organizatorami półkolonii są placówki edukacyjne na co dzień zajmujące się zajęciami dodatkowymi dla dzieci np. szkoły językowe. Jeśli taka właśnie reprezentujesz to jak najbardziej możesz takie półkolonie zorganizować.

Warto jednak pamiętać, że osoba lub organizacja organizująca półkolonie powinna posiadać odpowiednie zezwolenia oraz spełniać wymagania stawiane przez prawo w zakresie organizacji wakacji dla dzieci i młodzieży.

Czy trzeba spełniać jakieś wymogi, aby móc organizować półkolonie?

Tak, aby móc legalnie organizować półkolonie dla dzieci i młodzieży należy spełnić kilka wymogów. W Polsce regulacje dotyczące organizacji półkolonii określa:
  • USTAWA z dnia 11 września 2015 r. o zmianie ustawy o systemie oświaty oraz ustawy o Krajowym Rejestrze Karnym

 

  • ROZPORZĄDZENIE MINISTRA EDUKACJI NARODOWEJ  z dnia 30 marca 2016 r. w sprawie wypoczynku dzieci i młodzieży

Wymagania, jakie należy spełnić, aby organizować półkolonie, to między innymi:

  1. posiadanie zezwolenia na organizację wypoczynku dla dzieci i młodzieży,
  2. w tym co najmniej jednego wychowawcę na 15 uczestników, oraz kierownika
  3. przygotowanie programu wypoczynku zgodnego z potrzebami i zainteresowaniami dzieci i młodzieży,
  4. posiadanie opinii o PPOŻ

 

Przed podjęciem działań związanych z organizacją półkolonii warto zapoznać się z obowiązującymi przepisami oraz skonsultować się z odpowiednim urzędem lub organizacją, która udzieli informacji na temat wymogów i procedur.

Zachęcam gorąco do organizacji półkolonii. Dla placówek zajęć pozalekcyjnych to świetne źródło dochodu w okresie ferii i wakacji.

Wszystkie niezbędne informacje oraz wskazówki, opisane krok po kroku znajdziesz w moim e-booku: JAK ZORGANIZOWAĆ PÓŁKOLONIE

Jeśli jednak nie masz czasu na czytanie zapraszam na konsultacje.